Házassági állami anyakönyv, 1899, Budapest VI. kerület. Jókai Mór és Grósz Bella bejegyzésével

Állami anyakönyvek kutatása a levéltárban – Jogszabályi környezet és problématérkép

2023. július
A levéltárhasználók közül az 1990-es évek óta a legmeghatározóbb kört a családjuk történetével foglalkozó, nem hivatásos kutatók jelentik. A családi múlt iránt széles körű társadalmi érdeklődés tapasztalható napjainkban is, a családi vonatkozású történeti adatok feltérképezésére pedig elsősorban a levéltárakban őrzött iratanyagból van lehetőség. A családtörténet-kutatók által használt, legtöbb releváns adatot tartalmazó iratanyagot az anyakönyvek jelentik, amelyek hosszú ideje dokumentálják a helyi közösséget érintő legfontosabb életeseményeket, demográfiai változásokat, családi viszonyokat, ezáltal adattartalmuk valamennyi lakosra kiterjed. Az alábbiakban az anyakönyvek és a kapcsolódó iratok levéltári kutatásával kapcsolatos jogszabályi környezetetről lesz szó, valamint az azok kutatásával összefüggő legfontosabb problémákkal is megismerkedhet az olvasó, a helyzet megoldására alkalmas lehetőségek felvázolásával párhuzamosan.
A tartalom megtekintéséhez be kell jelentkeznie. Kérjük . Még nem előfizető? Csatlakozzon hozzánk!
Családfa Kiadó logó

További

További cikkek:

Családkutatás a debreceni református levéltárban

Családkutatás a debreceni református levéltárban

A hazai református felekezet legnagyobb iratgyűjteményét őrzi a Tiszántúli Református Egyházkerület
Levéltára, amely több mint 1800 iratfolyóméteres állományával a második legnagyobb magyar
egyházi levéltár. A történelem viharai által viszonylag megkímélt anyagai mind a Tiszántúl, mind
a Partium, a Bánság és Kárpátalja családkutatói számára is értékes, felfedezésre váró adatokat
tartalmaznak. A kutatást különösen segíti, hogy hagyományosan – a legnehezebb időkben is – a rendezettség és tisztaság mintaképének tartották a segédletekkel alaposan ellátott levéltárat.

bővebben
Mi a „jó gyakorlat”? Adatbázis, adatkarbantartás és -feldolgozás, -megjelenítés

Mi a „jó gyakorlat”? Adatbázis, adatkarbantartás és -feldolgozás, -megjelenítés

A személyi számítógépek elterjedése –immár jó négy évtizede –forradalmasította az adatok és a szövegek feldolgozását, amely így szinte minden ipari és szellemi tevékenység központi folyamatainak egyikévé vált, nemkülönben a genealógiában. A legnagyobb innováció ezen a területen az anyakönyvek digitalizálása és globálisan elérhetővé tétele az interneten, valamint a korszerű számítógépes adatbázis-kezelő programok alkalmazása a kutatási adatok tárolásárára, feldolgozására.

bővebben
Jászok, kunok a történeti forrásokban

Jászok, kunok a történeti forrásokban

Jászság és a két Kunság nevét napjainkban két vármegye is őrzi, viszont kevéssé ismert, hogy a három történelmi tájegység valamikor egy önálló közigazgatási egységet is alkotott. Bár a történelem viharai igen mostohán bántak vele, a Jászkun kerület írásos emlékei igen gazdag forrásbázisul szolgálnak nemcsak a kiváltságos kerület, de annak településeit vagy akár lakóit kutatók számára. Rövid írásunkban ezen forrásokat kívánjuk röviden, a teljesség igénye nélkül bemutatni, a családkutatók figyelmébe ajánlani.

bővebben