A ságvári 12-es szoba bejárata

Néhány szó a somogyi betyárokról

2025. április
Magyarországon a betyár szó hallatán az emberek képzeletében általában a fiatal, életerős, független férfiak alakja jelenik meg, akik hőstetteik során megbüntették a gazdagokat és segítették a szegényeket. A nagy tettek között pedig a csárdákban történő vidám mulatozással, borozgatással töltötték el az időt. Mindezt a különböző filmek és egyes zenei ábrázolások is nagymértékben erősítik. Egyes, betyárokkal kapcsolatos történetek azonban az általuk elkövetett brutális bűncselekményekről, rablásokról, gyilkosságokról szólnak, ahol az áldozatok között szegény emberek, papok, kocsmárosok, molnárok is szerepelnek.
A tartalom megtekintéséhez be kell jelentkeznie. Kérjük . Még nem előfizető? Csatlakozzon hozzánk!
Családfa Kiadó logó

További

További cikkek:

Nyomozás egy titokzatos Rédey gróf ügyében

Nyomozás egy titokzatos Rédey gróf ügyében

Az alábbi írás egy háborús sérülései miatt lebontott, majd elfeledett velencei épület, a Rédey-kastély történetét járja körül. Az egykori tulajdonos (és talán építtető), Rédey Richárd családi hátterének, életrajzának eredetileg csak kisebb szerepet szántunk, de a kutatás egy idő után valóságos családtörténeti nyomozássá vált, a mozaikkockák helyrerakásához újabb és újabb forrásokat kellett segítségül hívni. Talán nem lesz érdektelen olvasmány azoknak, akik hasonlóan nagy fába vágják a fejszéjüket. Nem mellesleg jól példázza a hely- és a családtörténet mindkét terület számára hasznos összekapcsolódását.

bővebben
Házasságkötéshez szükséges tanúsítványok II.

Házasságkötéshez szükséges tanúsítványok II.

Volt olyan időszak, amikor bizonyos származású, jogállású emberek házasodása hatósági engedélyhez volt kötött. Cigány származású emberek esketéséhez például a mi esetünkben főszolgabírói engedély is szükséges volt. Példánk – sorozatba illően – a nagyszalontai református anyakönyvek átvizsgálásakor került napvilágra.

bővebben