Családfa vázlat egy diszpenzációhoz. Forrás: SzfvPL-No4691-1112-1898

A diszpenzációs iratok forrásértéke

2024. január
Kutatásaink során tapasztalhattuk, hogy egy-egy házasságkötésessel kapcsolatban az egyházi anyakönyv megjegyzés rovatában konkrét iktatószámmal ellátott hivatkozás olvasható az egyházmegyei hatóság valamely engedélyére vonatkozóan. Ennek ismeretében érdemes a területileg illetékes egyházmegyei levéltárban kutatni, megkeresni az ügyszámhoz rendelhető aktát. A diszpenzációs iratok egykor elsődlegesen a házasságkötés egyházjogi érvényességét biztosították; ma pedig bőséges háttér-információt adnak a korabeli cselekményről, a családi kapcsolatokról, nemritkán a házasulandók vagyoni helyzetéről is.
A tartalom megtekintéséhez be kell jelentkeznie. Kérjük . Még nem előfizető? Csatlakozzon hozzánk!
Családfa Kiadó logó

További

További cikkek:

Jászok, kunok a történeti forrásokban

Jászok, kunok a történeti forrásokban

Jászság és a két Kunság nevét napjainkban két vármegye is őrzi, viszont kevéssé ismert, hogy a három történelmi tájegység valamikor egy önálló közigazgatási egységet is alkotott. Bár a történelem viharai igen mostohán bántak vele, a Jászkun kerület írásos emlékei igen gazdag forrásbázisul szolgálnak nemcsak a kiváltságos kerület, de annak településeit vagy akár lakóit kutatók számára. Rövid írásunkban ezen forrásokat kívánjuk röviden, a teljesség igénye nélkül bemutatni, a családkutatók figyelmébe ajánlani.

bővebben
Tanító őseink

Tanító őseink

A tanfelügyelőségi iratok a családtörténet-kutatásban
Talán nem magától értetődő, ha valaki tanügyi hivatalok iratait ajánlja forrásként a családtörténetkutatók figyelmébe, pedig a vármegyei tanfelügyelőségek levéltári anyagai nagyon hasznosak lehetnek azok számára, akiknek felmenői között alsófokú iskolákban tanító pedagógusok voltak. E hivatalok fondjai ugyanis olyan személyi és munkaügyi iratokat tartalmaznak, amelyek alkalmasak lehetnek egy-egy pedagógus pályájának alapos feltárására vagy a már meglévő ismeretek kiszélesítésére. Írásunkban példaként a jász-nagykun-szolnok vármegyei iratokra támaszkodunk, előtte azonban áttekintjük a tanfelügyelői hivatalok rövid történetét és a fennmaradt iratok kutatásának lehetőségeit.

bővebben