A császári koronázás kellékei. Illusztráció a császári dísztárgyakról és ékszerekről (Forrás: Fürstlich Waldecksche Hofbibliothek, Bad Arolsen, Németország

Zsigmond császár koronázása Rómában

2023. július
A Családfa folyóirat szerkesztőinek célja, hogy Szemle rovatában minden számban olyan könyveket ismertessen, amelyekben a genealógiai kutatáshoz hasznos információk találhatók, és módszertanilag segíthetik a kutatókat. A magyarországi forrásanyag pusztulása következtében elsősorban a 17–18. századtól maradtak ránk a családtörténet művelőinek fontos adatok, hiszen a mohácsi csatát (1526) követő évszázadok, a 150 éves török uralom, a sorozatos háborúk nemcsak a lakosságot tizedelték meg, hanem a központi kormányszervek, a levéltárak, a káptalanok és a magánemberek iratait is. Minél későbbi korba szeretnénk visszatekinteni, annál nehezebb a feladat, hiszen az olyan okmányok, amelyek a segítségünkre lennének egy-egy família felderítésében, mint az oklevelek, a számadáskönyvek, a leltárak, a végrendeletek, csekély számuk okán nem mindig alkalmasak őseink családi kapcsolatainak a felderítésére.
A tartalom megtekintéséhez be kell jelentkeznie. Kérjük . Még nem előfizető? Csatlakozzon hozzánk!
Családfa Kiadó logó

További

További cikkek:

Házasság Budán

Házasság Budán

Géra Eleonóra: Házasság Budán. Családtörténetek a török kiűzése után újjászülető (fő)városból 1686–1726 (Magyar történelmi emlékek. Értekezések. Magyar családtörténetek: Tanulmányok 3.) MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet, Bp., 2019.


Géra Eleonóra a török hódoltság után betelepülő város családjait vizsgálja kötetében gazdag levéltári forrásanyag alapján. Törekszik minél szélesebb rétegek bemutatására, így – forrásadottságok miatt – a középpontban lévő polgárjoggal rendelkező családok mellett a polgárjog nélküli személyeket is megismerhetjük, köztük a szegényeket, s a más valláshoz vagy etnikumhoz tartozókat. A német polgárság mellett találkozhatunk itáliai gyökerű családokkal, magyarokkal, horvátokkal és szerbekkel is a kötet lapjain.

bővebben
Mikecs Anna – Altató

Mikecs Anna – Altató

Scolar, h. n., 2017

Számos regényben felhasználják a szerzők saját életútjuk elemeit, néha csak egy-egy motívum erejéig, máskor egy alakot mintáznak meg egy rokonukról, vagy saját és családjuk élettörténetét beszélik el irodalmi köntösbe bújtatva. Más azonban, ha az író szándékoltan családtörténetet ír szépirodalmi szándék nélkül, s ugyancsak más, amikor saját családtagjainak sorsában lát olyan mondanivalót, amelyet irodalmi eszközökkel, de a genealógiai kapcsolatot vállalva szépirodalmi szöveggé alakít.

bővebben