San Rufino-katedrális (Assisi) keresztelési anyakönyvei a kezdetektől

Kulcs a családkutatáshoz: az egyházi anyakönyvek

2023. július
„Az elhunytak sorsáról nem akarunk tájékozatlanságban hagyni benneteket, testvérek, hogy ne szomorkodjatok, mint a többiek, akiknek nincsen reményük.” (1 Tessz, 4,13) A családkutatás vázát az anyakönyvi kutatás adja. Ezek az eredendően magánirat jellegű egyházi nyilvántartások azonban különféle hatások alatt sokat változtak, sorsuk felekezetenként, olykor helységenként különös fordulatokat vett. Az alábbiakban hazánk egyházi anyakönyveinek történeti vonatkozásait és példányainak lelőhelyeit ismertetik szerzőink.
A tartalom megtekintéséhez be kell jelentkeznie. Kérjük . Még nem előfizető? Csatlakozzon hozzánk!
Családfa Kiadó logó

További

További cikkek:

Források az egyházi anyakönyvek előtti időkből II.

Források az egyházi anyakönyvek előtti időkből II.

A KORA ÚJKORI VÉGRENDELETEK A CSALÁDTÖRTÉNETI KUTATÁSOK SZOLGÁLATÁBAN – Előző lapszámunkban e közlemény első része áttekintést adott a magyarországi végrendelet-kutatásnak a kora újkorra vonatkozó legfontosabb eredményeiről, valamint arról, hogy hol és hogyan érhetők el e források, kb. mennyi készült, illetve mennyi maradt fenn belőlük. Szó esett a kutatási lehetőségeket korlátozó tényezőkről is, köztük a családnevek használatának problémáiról is. A szerző korábbi kutatásaiból, győri végrendeletek segítségül hívásával olvashattunk példákat egy-egy elemzett jelenségre. Közleményünk második részében a végrendeletek családtörténeti szempontból történő hasznosíthatóságáról esik szó bővebben.

bővebben
Házasságkötéshez szükséges tanúsítványok

Házasságkötéshez szükséges tanúsítványok

Az egyes felekezetekhez való tartozás igen sokáig nagyban befolyásolta az emberek sorsát, s ez különösen fontos szerepet játszott a házasságkötésekkor, ha másért nem, hát azért, mert vegyes házasságok esetén a születendő gyermekek vallása a család számára megkerülhetetlen kérdés volt. Ebből következően mindig meg kellett állapodni, hogy a megkötendő házasságból származó gyermekek majd milyen vallásban fognak nevelkedni. Emiatt is nagy gondot fordított a társadalom arra, hogy csak olyanok házasodhassanak össze, akik között esketési akadály nem áll fenn, vagy az alól felmentést kaptak. A 18. század végén még alapvető elvárás volt, hogy keresztények felekezeten belül, de legalább más keresztény felekezetbeliekkel kössenek házasságot. Ezért volt fontos annak igazolása, hogy a házasulni vágyók mikor, hol, ki által lettek megkeresztelve.

bővebben
Családfakutatásból könyv

Családfakutatásból könyv

A család múltja iránti érdeklődés általában a gyerekkori élményekből, nosztalgiából, az elődök iránti tiszteletből vagy szeretetből ered. A kutatás tele van meglepetésekkel, élményekkel, de egyúttal szembesít múltbéli traumákkal is. Az én történetem elsősorban abban különbözik sok családkutatástól, hogy a visszatekintés eredménye nem egy kockás füzetbe írt, fiókba rejtett, unokákra hagyományozott családi legendárium, vagy vitrinbe helyezett szépen bekötött, nevekkel ellátott, szerteágazó fa, hanem egy család- és kortörténeti regény lett. Első könyvem – A széna illata – több ezer olvasómnak jelenthetett élményt és máig nem szűnik az érintett közösség érdeklődése a történet iránt. Hogyan is kezdődött?

bővebben