Botlik József: Az eltitkolt népirtás a Délvidéken

Az eltitkolt népirtás a Délvidéken

2025. április
(1944. OKTÓBER – 1948. MÁRCIUS) Botlik József: Az eltitkolt népirtás a Délvidéken (1944. október – 1948. március). Szerkesztő Balázs-Arth Valéria, Cseresnyésné Kiss Magdolna. Keskenyúton Délvidéki Tragédiánk 1944–45 Alapítvány, Budapest, 2023.
A tartalom megtekintéséhez be kell jelentkeznie. Kérjük . Még nem előfizető? Csatlakozzon hozzánk!
Családfa Kiadó logó

További

További cikkek:

A komáromi szekeresgazdák

A komáromi szekeresgazdák

A szekeres gazda kifejezés a régiségben nem a foglalkozás megjelölésére szolgált, hanem többnyire a maga földjén gazdálkodó, módosabb paraszti életmódot folytató rétegre vonatkozott. Komáromi viszonylatban azonban egy városban élő társadalmi réteget neveztek így: a nagyobb földbirtokkal rendelkezőket telkes gazdáknak, míg a kevesebb mint öt katasztrális hold földdel rendelkezőket, vagy más foglalkozást űzőket szekeresgazdáknak nevezték. A köznyelv általánosítva a városban élő nemesek endogám csoportját is egyszerűen szekeresgazdáknak nevezte. A komáromi szekeresgazdák első említése az 1720-as évekből származik, elkülönült közösségként azonban csak az 1750–60-es évektől tekinthetünk rájuk. A szekeresgazda családok többsége ugyanis nemességgel rendelkezett, bár akadt rá példa, hogy hűséges munkásukat, szolgálójukat is „maguk közé emelték” és a családi örökségbe, illetve a gazdák által kiállított komáromi bandériumba is bevették. Ennek következtében beszélhetünk egy rétegből adódó asszimilációs erőről is. Mindezek után feltehetjük a kérdést, kit is tekinthetünk komáromi szekeresgazdának? Egyszerűen megfogalmazva azt a személyt, aki a gazdák díszviseletét használta, illetve a komáromi városi – másnéven gazda – bandérium felvonulásaiban részt vett.

bővebben
Nyomozás egy titokzatos Rédey gróf ügyében

Nyomozás egy titokzatos Rédey gróf ügyében

Az alábbi írás egy háborús sérülései miatt lebontott, majd elfeledett velencei épület, a Rédey-kastély történetét járja körül. Az egykori tulajdonos (és talán építtető), Rédey Richárd családi hátterének, életrajzának eredetileg csak kisebb szerepet szántunk, de a kutatás egy idő után valóságos családtörténeti nyomozássá vált, a mozaikkockák helyrerakásához újabb és újabb forrásokat kellett segítségül hívni. Talán nem lesz érdektelen olvasmány azoknak, akik hasonlóan nagy fába vágják a fejszéjüket. Nem mellesleg jól példázza a hely- és a családtörténet mindkét terület számára hasznos összekapcsolódását.

bővebben
Házasságkötéshez szükséges tanúsítványok II.

Házasságkötéshez szükséges tanúsítványok II.

Volt olyan időszak, amikor bizonyos származású, jogállású emberek házasodása hatósági engedélyhez volt kötött. Cigány származású emberek esketéséhez például a mi esetünkben főszolgabírói engedély is szükséges volt. Példánk – sorozatba illően – a nagyszalontai református anyakönyvek átvizsgálásakor került napvilágra.

bővebben