A nádasdladányi kastély (Szalon Újság, 1901)

A nádasdladányi Nádasdy-kastély

2024. július
Stílusában régi korokat idéz, ám a 19. században épült a nádasdladányi kastély, a Nádasdy család egykori rezidenciája. A különleges épület nemcsak tulajdonosa lakhelye volt, hanem dekorációjával, berendezésével, arcképgyűjteményével a nemzetség emlékezetét és dicsőségét is szolgálta. A történeti megjelenés mögött ugyanakkor modern épületgépészeti megoldások biztosították a lakók kényelmét. A második világháborúban kirabolt, majd méltatlan állapotban és funkcióban tartott épület a rendszerváltás után új életre kelt.
A tartalom megtekintéséhez be kell jelentkeznie. Kérjük . Még nem előfizető? Csatlakozzon hozzánk!
Családfa Kiadó logó

További

További cikkek:

A nagykállói Kállay család horvátországi ága

A nagykállói Kállay család horvátországi ága

Kállay világtalálkozót” tartott Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a nagykállói Kállay család, valamint a világ minden tájáról összesereglett rokonság, mintegy 130 fő részvételével 2000. augusztus 25–27. között. A hagyományos családülés után a nagy múltú família tagjai az egykori birtokaik településeit járták végig. A nem mindennapi eseményen megjelent egy római katolikus Kállay családtag is Zágrábból, dr. Nikola Kállay (1942–2015) vegyészprofesszor, aki azt állította, hogy ő a nagykállói Kállayak – addig Magyarországon nem ismert – horvátországi főágának a leszármazottja. Ez a mozzanat azért is számít érdekesnek a család történetében, mert a magyarországi családfakutatók addig nem foglalkoztak a horvát Kállayak genealógiájával.
Tanulmányunk a Családfa Magazin 2023. évi 2. számában megjelent „A nagykállói Kállay család nyíregyházi emlékei” című írásunk folytatásaként is értelmezhető.

bővebben
Knöpflerék – út az emigrációba

Knöpflerék – út az emigrációba

Az 1970–80-as évek egyik legismertebb rockzenekara, a Dire Straits gitárosa, Mark Knopfler Skóciában született egy magyar apa gyermekeként. Az édesapát, Erwin Knopflert – eredetileg Knöpfler Ernő – a köztudomás szerint antifasiszta nézetei és zsidó származása kényszerítette arra, hogy 1939-ben elmeneküljön szülőhazájából. Jelen írásunkban Mark Knopfler magyarországi felmenőit mutatjuk be, különös tekintettel a brit zenész édesapjának magyarországi múltjára. A kutatás egyúttal jó példa a gyűjteményeken, országokon átívelő kutatásra, valamint a hagyományos, csak papír alapon elérhető, illetve online hozzáférhető információk összekapcsolására.

bővebben
Családkutatás a debreceni református levéltárban

Családkutatás a debreceni református levéltárban

A hazai református felekezet legnagyobb iratgyűjteményét őrzi a Tiszántúli Református Egyházkerület
Levéltára, amely több mint 1800 iratfolyóméteres állományával a második legnagyobb magyar
egyházi levéltár. A történelem viharai által viszonylag megkímélt anyagai mind a Tiszántúl, mind
a Partium, a Bánság és Kárpátalja családkutatói számára is értékes, felfedezésre váró adatokat
tartalmaznak. A kutatást különösen segíti, hogy hagyományosan – a legnehezebb időkben is – a rendezettség és tisztaság mintaképének tartották a segédletekkel alaposan ellátott levéltárat.

bővebben