Görgei Artúr (1818–1916)

A görgői és toporci Görgey család története Arnoldtól Artúrig

2024. január
A Görgey családnév hallatán a művelt olvasónak három személy juthat eszébe: elsősorban Görgei Artúr (1818–1916), az 1848–49-es szabadságharc tábornoka, egy ideig fővezére; szintén Artúrnak keresztelt Görgey Gábor (akinek a tábornok a dédnagybátyja volt), illetve Mikszáth Kálmán A fekete város című regényének főszereplője, Görgey Pál, Szepes megye alispánja – aki azonban nem a Rákóczi-szabadságharc idején élt, amikorra Mikszáth a regény cselekményét tette, hanem jóval korábban, s nem volt a megye alispánja.
A tartalom megtekintéséhez be kell jelentkeznie. Kérjük . Még nem előfizető? Csatlakozzon hozzánk!
Családfa Kiadó logó

További

További cikkek:

Nádasdladányi szerelmesek

Nádasdladányi szerelmesek

A családok létrejötte, a házasságok megkötése nemcsak az arisztokrácia esetében, de körükben
hangsúlyosan is gyakran meghatározott családi stratégia szerint történt. Ez szerencsés esetben
összhangban, de nemritkán ellentétben állt az egyéni szimpátiákkal, vonzalmakkal, komolyabb
esetben a szerelmi kapcsolatokkal. Szép és tragikus szerelmek a kora újkorhoz hasonlóan
a Nádasdyak 19–20. századi történetét is gazdagították. Bár az időben korunkhoz közeledve, a modern világban valamelyest több esélye volt a vonzalmon (is) alapuló házasságkötéseknek, mégis voltak közöttük olyan esetek, ahol a párválasztás, a szerelmi házasság megkötése a korabeli főúri szokásokkal szemben zajlott, s az egyéni tragédiákat sem kerülhették el az újabb generációk tagjai. Olykor országos, máskor az egész világ sorsát befolyásoló események jelentettek forduló- vagy végpontot egy-egy kapcsolatban.

bővebben
A nagykállói Kállay család horvátországi ága

A nagykállói Kállay család horvátországi ága

Kállay világtalálkozót” tartott Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a nagykállói Kállay család, valamint a világ minden tájáról összesereglett rokonság, mintegy 130 fő részvételével 2000. augusztus 25–27. között. A hagyományos családülés után a nagy múltú família tagjai az egykori birtokaik településeit járták végig. A nem mindennapi eseményen megjelent egy római katolikus Kállay családtag is Zágrábból, dr. Nikola Kállay (1942–2015) vegyészprofesszor, aki azt állította, hogy ő a nagykállói Kállayak – addig Magyarországon nem ismert – horvátországi főágának a leszármazottja. Ez a mozzanat azért is számít érdekesnek a család történetében, mert a magyarországi családfakutatók addig nem foglalkoztak a horvát Kállayak genealógiájával.
Tanulmányunk a Családfa Magazin 2023. évi 2. számában megjelent „A nagykállói Kállay család nyíregyházi emlékei” című írásunk folytatásaként is értelmezhető.

bővebben
Knöpflerék – út az emigrációba

Knöpflerék – út az emigrációba

Az 1970–80-as évek egyik legismertebb rockzenekara, a Dire Straits gitárosa, Mark Knopfler Skóciában született egy magyar apa gyermekeként. Az édesapát, Erwin Knopflert – eredetileg Knöpfler Ernő – a köztudomás szerint antifasiszta nézetei és zsidó származása kényszerítette arra, hogy 1939-ben elmeneküljön szülőhazájából. Jelen írásunkban Mark Knopfler magyarországi felmenőit mutatjuk be, különös tekintettel a brit zenész édesapjának magyarországi múltjára. A kutatás egyúttal jó példa a gyűjteményeken, országokon átívelő kutatásra, valamint a hagyományos, csak papír alapon elérhető, illetve online hozzáférhető információk összekapcsolására.

bővebben